80. годишњица Батинске битке
23.11.2024. полагањем венаца на спомен обележја у Белом Манастиру и Батини, на споменику "Побједа", те комеморацијом и изложбом, обележена је 80. годишњица Батинске битке.
У име ВСНМ ОБЖ венце је положио наш председник Зоран Милошевић.
Фотографије: Јован Недић
24. новембар 2024.
Патријарх Порфирије освештао просторије
Српског културног центра у Осијеку
Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије, који борави у посети Епархији осечко-пољској и барањској, освештао је 18. октобра, уз саслужење неколико епископа и епархијског свештенства, просторије новоизграђеног Српског културног центра у Осијеку који је отворен у мају ове године.
Поводом канонске посете патријарха Порфирија, претходно је у Саборном храму Успења Пресвете Богородице у Осијеку служена доксологија.
Српски културни центар је отворен у мају као резултат сарадње Српског народног вијећа и Епархије осечко-пољске и барањске, уз финансијску подршку Канцеларије за људска права и права националних мањина Владе Републике Хрватске.
Присутнима су се уз патријарха Порфирија обратили и председник СНВ Милорад Пуповац, те парох осјечки Александар Ђурановић.
19. oktobar 2024.
Прослављена слава ВСНМ ОБЖ
Свети Стефан Штиљановић
17.10.2024. у Друштвеном дому у Поповцу прослављена је слава Већа српске националне мањине Осјечко-барањске жупаније, освећењем славског колача и кољива и свечаном седницом на којој су додељена признања заслужнима.
Освећење славског колача и кољива предводили су свештеници Стеван Кувежданин и Драган Вукадиновић. Почасни кум био је председник Заједничког већа општина из Вуковара Дејан Дракулић.
Свечану седницу отворио је председник Зоран Милошевић, који је поздравио све присутне, а затим је секретар Дејан Јеличић изнео кратак извештај о раду Већа у протеклој години.
Саборска заступница СДСС Драгана Јецков обратила се гостима, честитала Већу и пожелела му још много успешних година рада и позвала присутне да се придруже освећењу новоизграђеног СКЦ Осијек, које ће се одржати 18. октобра, а које ће предводити Патријарх српски Његова Светост Порфирије.
Потом су награђенима уручена признања и захвалнице.
- Повеља за животно дело додељена је историчару и кустосу Пери Матићу из Дарде
- Признање за допринос раду и развоју додељено је Заједничком већу општина
- Признања за несебичан допринос очувању српског идентитета додељена су:
- ФА Чувари традиције барањских Срба из Белог Манастира
- Удружењу жена „Златна жена“ Болман
- Удружењу жена „Руже“ из Капелне.
У име награђених захвалио се потом председник ЗВО Дејан Дракулић.
Свечаној седници присуствовали су: вицеконзул Републике Србије у Вуковару Његова екселенција Игор Лазаревић, саборска заступница СДСС Драгана Јецков, потпредседник Савјета за националне мањине Милан Вукелић, дожупан ОБЖ Радомир Чварковић, дожупан ВСЖ Срђан Јеремић, начелник Општине Јагодњак Данијела Млинаревић, начелник Општине Поповац Зоран Контак, доградоначелник Града Вуковара Срђан Колар, доградоначелница Града Белог Манастира Светлана Жарковић, доначелник Општине Кнежеви Виногради Стојан Петровић, председник ВСНМ ВСЖ Светислав Микеревић, председница ВСНМ ВПЖ Милена Лазић, државни секретар Миле Хорват, председник Вијећа мађарске националне мањине Оливер Матијевић и други гости.
Дружење је настављено уз живу музику.
Посебно се захваљујемо запосленима у Општини Поповац и члановима Већа општине Поповац који су несебично помогли у организацији прославе.
19. октобар 2024.
"Моја ћирилица" у Белом Манастиру
26. септембра у Барањској српској кући у Белом Манастиру, отворена је изложба "Моја ћирилица" и организована промоција књиге "Сликовни буквар православља исте ауторке, Олгице Стефановић.
У организовању ове културне манифестације заједнички учествовали Заједничко веће општина из Вуковара, ВСНМ ОБЖ, СКД Просвјета пододбор Бели Манастир и Српски дом Вуковар.
Културној манифестацији, уз бројне грађане, присуствовали и полазници и предавачи Програма плус СНВ, који своје редовне активности проводе у Барањској српској кући. Полазник Програма плус, Марко Прекодравац извео је две композиције на клавинови и тиме додатно обогатио овај културни догађај.
29. септембар 2024.
Одржана 5. седница
Координације националних мањина
Осјечко-барањске жупаније
24. септембра одржана је редовна, 5. седница Координације националних мањина Осјечко-барањске жупаније под председавањем председнице Ане Канђера Легчевић.
На седници су усаглашени заједнички ставови и закључци Координације око неколико важних питања, која ће бити расправљана на седницу Савјета за националне мањине ОБЖ. Седници присуствовали представници свих националних мањина ОБЖ, а нашу мањину представљао секретар Д. Јеличић.
29. септембар 2024.
НАТЈЕЧАЈ
за доделу стипендија ученицима
И ове школске/академске 2024./2025. године Српско привредно друштво Привредник расписује натјечај за доделу стипендија ученицима и студентима из два фонда:
Натјечај за доделу стипендија из оба фонда отворени су од 23.9. до 14.10.2024.
23. септембар 2024.
2. сусрети српских мањинских већа
Осјечко-барањске жупаније
20. септембра у Барањској српској кући у Белом Манастиру, одржани су Други сусрети српских мањинских већа Осјечко-барањске жупаније, а у оквиру њих одржано је такмичење у кувању фиш-паприкаша, треадиционалнох јела Славоније и Барање.
Сусретима се одазвало 14 екипа српских мањинских већа Осјечко-барањске жупаније, те је скувано 15 котлића фиша, од којих су 12 и оцењени. Домаћини, ВСНМ ОБЖ нису учествовали у такмичењу.
Жири у саставу Љубица Секулић, Саво Иванчевић и Оливер Матијевић, немајући лак задатак ипак су донели коначне одлуке о вредности и ваљаности кулинарског умећа такмичарских екипа. Тако је, одлуком жирија, треће и друго место припало екипама ВСНМ Града Осијека (наступили са две екипе), а прво место и звање победника овогодишњих сусрета освојила је екипа ВСНМ Општине Јагодњак.
Проглашавајући победнике, председник ВСНМ ОБЖ Зоран Милошевић уручио им је признања и награде, а свим осталим учесницима уручио Захвалнице за учествовање. Дружење се наставило до касних вечерњих сати у добром расположењу уз живу музику.
Поред учесника и гостију, којих је укупно било 130, Сусретима се одазвали председник ЗВО Дејан Дракулић, заменик жупана ВСЖ Срђан Јеремић, начелник Општине Негославци Душан Јецков, начелник Општине Поповац Зоран Контак, председник ВСНМ ОБЖ Оливер Матијевић, председник ВСНМ БПЖ Зоран Ратковић, председница ВСНМ Града Слатине Љубинка Павловић, председница ВСНМ Града Ораховице Љубица Секулић, тајница ВСНМ ВПЖ Јелена Богојевић Тврдорјека, директор Радија Банска коса Ненад Јаснић...
Захваљујемо се медијским екипама Радија Банска коса и ТВ ЗВО што су пропратили овај догађај и на крају, честитамо свим победницима и захваљујемо се осталим учесницима на одазиву, са жељом да догодине буду још бројнији.
21. септембар 2024.
Парастос за жртве
ВРО Олуја
Парастос и читање 17. Изјаве СНВ, а у организацији ВСНМ Осјечко-барањске жупаније и ВСНМ Кнежеви Виногради, одржани су ове године 3. августа у српском православном храму Ваведења Пресвете Богородице у Кневим Виноградима.
Након парастоса, којег су служили намесник барањски Ђорђе Ковачевић, парох Кнежевих Винограда Стеван Кувежданин и парох у пензији Владо Клјајић, Владимир Хорват прочитао је 17. Изјаву сјећања Српског народног вијећа.
Слава ВСНМ Града Нашица
У храму Св. Илије у Великој Лонџици, насељу у склопу Нашица, обележена је слава ВСНМ Града Нашица.
Верски обред освећења славског колача и кољива предводио је парох у пензији Јован Шулић уз сазлуживање пароха виривитичког Благоја Ђукића.
Присутне су у име домаћина поздравили председник Ненад Благојевић и потпредседник Недељко Богдановић. Поред многобројних узваника и гостију присутни били и градоначелник Града Нашица Крешимир Кашуба, представник СНВ Борис Милошевић, председник ВСНМ ОБЖ Зоран Милошевић, заменик начелника Општине Окучани Синиша Мартиновић, председник ВСНМ Кошка Недељко Радаковић, председник ВСНМ Виљево Милорад Маљковић и секретар ВСНМ ОБЖ Дејан Јеличић.
Дружење је после службе настављено у добром расположењу уз живу музику.
30. јули 2024.
7. редовна седница 6. сазива
9. јула у просторијама Српског културног центра Осијек, по први пута је одржана редовна седница 6. сазива ВСНМ ОБЖ.
Поред рада по свим тачкама дневног реда седнице, већници су обишли здање СКЦ Осијек упознавши се са садржајима и могућностима које оно нуди.
Већнике је на почетку седнице, коју је водио председник Зоран Милошевић, поздравио парох осјечки, протојереј Александар Ђурановић.
11. jul 2024.
Екскурзија ученика Ц модела из
барањских основних школа у Даљ и Вуковар
На екскурзију, организатора ВСНМ ОБЖ и ЗВО из Вуковара, пошло је четрдесетак ученика ОШ Кнежеви Виногради и ОШ Др. Ф. Туђман Бели Манастир, који похађају наставу српског језика и културе по Ц моделу, а са њима и њихове професорице српског језика. Сви они посетили су КНЦ Милутин Миланковић у Даљу и Заједничко веће општина у Вуковару.
У КНЦ Милутин Миланковић дочекао их је и стручно провео кроз објекат његов директор Ђорђе Нешић. Уследила је посета Српском дому у Вуковару где је домаћин био директор Небојша Видовић упознавши госте са историјатом Дома и активностима које се у њему одвијају. За крај остала је посета ЗВО у Вуковару, а госте је дочекао и поздравио председник Дејан Дракулић са сарадницима упознавши том приликом госте са радом ЗВО. Са радом ТВ продукције ЗВО упознала их је председница Одбора за медије Јадранка Јаћимовић, а са радом Српског културног центра и Библиотеке Захарије Орфелин упознала их је Маја Алић.
На крају посете домаћин је уприличио послужење за ученике и професоре.
Овиме се поново захваљујемо ЗВО из Вуковара на помоћи, разумевању и савршеном домаћинству.
10. јун 2024.
Дан националних мањина
Осјечко-барањске жупаније
У великој је већници ОБЖ у суботу, 25. маја одржана свечана седница поводом Дана националних мањина ОБЖ. На седницу су поред председника и представника мањинских већа били чланови Савјета за националне мањине ОБЖ, предвођени председником Јосипом Милетићем.
Свечаној седници присуствовали саборски заступници Роберт Јанковицз, Драгана Јецков и Горан Ивановић, амбасадорка Словачке Хана Ковачова, амбасадор С. Македоније Милаим Фетаи, генерални конзул Републике Мађарске Јанош Магдо и конзул-жеран Републике Србије Владимир Маријановић.
Присутнима обратили се председник Савјета, заменица председника Савјета и председница словачке мањине Ана Канђера Легчевић, а потом и сво троје саборских заступника.
Након свечане седнице на осјечком Тргу слободе представиле су се удруге националних мањина са својим производима, а њихови КУД-ови плесом и песмама.
У име српске националне мањине представио се Фолклорни ансамбл "Чувари традиције барањских Срба" српским играма из Барање, те удруге жена "Руже" из Капелне и "Златна жена" из Болмана.
26. мај 2024.
СВЕЧАНО ОТВОРЕЊЕ
СРПСКОГ КУЛТУРНОГ ЦЕНТРА У ОСИЈЕКУ
На Св. Кирила и Методија, 24./11. маја 2024. године у послеподневним часовима извршено је свечано отворење Српског културног центра у Осијеку. Том приликом у организацији Српског народног вијећа из Загреба и Вијећа српске националне мањине Осјечко-барањске жупаније уприличен је разноврстан музички програм малих и великих аматерских уметника из Осијека, Белог Манастира, Београда... Након уводног обраћања председника ВСНМ ОБЖ Зорана Милошевића, изведена је монодрама „Ненаписана писма“ у извођењу Вање Милачић, првакиње народног позоришта из Београда. Музичко-хорска секција СКД Просвјета – пододбор Осијек наступила је са српском народном песмом „Три девојке, збор збориле“ и руском народном песмом „Дубинушка“. Ученици основне школе из Белог манастира, полазници модела плус СНВ-а из Загреба, хорским наступом извели су две песме. У склопу свечаног програма говорили су Епископ осечкопољски и барањски Херувим и председник СНВ-а проф. др. Милорад Пуповац. Поред многобројних осјечана и њихових гостију, свечаности су присуствовали саборска заступница СДСС-а Драгана Јецков, конзул – жерар Р. Србије у Вуковару Владимир Марјановић, дожупан ВСЖ-е Срђан Јеремић, прочелница уреда градоначелника града Осијека Марија Гарић, прочелник уреда градоначелника града Белишће Домагој Варжић, председник ЗВО-а из Вуковара Дејан Дракулић, многобројни начелници општина, свештенство српске православне цркве, римокатоличке цркве, председници градских пододбора СКД Просвјета, председници градских и жупанијских већа српске и осталих националних мањина са територије града Осијека, те представници државних и локалних медија. Данашњом свечаношћу објекат је пуштен у функцију а његово освећење очекује се у наредном периоду.
ОСТВАРЕЊЕ ВЕКОВНОГ СНА
Српски културни центар у Осијеку изграђен је на месту где је био стари парохијски дом у улици Јована Гојковића бр. 21, заклада Јована и Јелисавете Лалошевић из 1897. године. Кућа је порушена 2020. године и на том месту отпочела је 2022. године изградња постојећег објекта. Пројекат културног центра израдио је „Helion group d.o.o. Osijek“, а радове је извела грађевинска фирма „Produkt gradnja“ из Вуковара. Инвеститори су Српска православна црквена општина Осијек и Српско Народно Вијеће из Загреба који су и заједнички власници објекта. Отворени културни центар Срба у Осијеку биће значајно место окупљања, културно-уметничког деловања и повезивања, место отворено за све Осјечане, за све људе добре воље.
О ЗАДУЖБИНАРИМА
Јован Лалошевић потиче из породице која се спомиње међу православним житељима у Осијеку још у првој половици 18. века. Павел Лалошевић имао је синове Георгија и Матеја. Георгије Лалошевић 1762. један је од црквених синова, а његов син Јован 1811. године је црквени епитроп. Очигледно вешт трговац, Јован Лалошевић био је члан „Честне Компание терговачког братства” у Доњем граду, а у раздобљу 1874.–1885. спомиње се и као један од предстојатеља ове трговачке компаније у Осијеку. Године 1882. Јован Лалошевић се оженио Јелисаветом Мавродић, пореклом из угледне осјечке породице Мавродића, која се у Осијек досељава након Београдског мира 1739. године. Јован Мавродић 1771. године један је од приложника Успенске цркве и црквени епитроп, а 1857. године у Доњем граду се спомиње Георгиј Мавродић као трговац 2. класе.
О ЗАДУЖБИНИ
Након смрти Јована Лалошевића 1896. године његова супруга Јелисавета обратила се Српској православној црквеној општини у Осијеку, с намером оснивања задужбине под називом „Заклада Јована Лалошевића”. Задужбина је подељена на два фонда од чега је први у тзв. побожне сврхе, а други за стипендирање ученика Срба. Према вољи Јелисавете, ова задужбина стављена је под врховни надзор црквених тела у архидијецези. На стипендију имају право сиромашни Срби православне вере из Осијека, који су показали добар успех у науци и владању. Међу ученицима који се пријаве, предност се даје онима из занатске школе или школа сличног смера, потом ученицима средњих школа или универзитета и коначно ученицима виших девојачких школа. За потребе ове задужбине, Јелисавета је цркви оставила на управљање кућу свог оца Ђорђа Мавродића у Бискупској улици бр. 39 у Осијеку (данас Гојковићева улица број 21), нешто земље и 18 срећака вредности 1.767,00 круна. Такође, цркви је допуштено да издаје простор у споменутој кући и од новца који добије, издаје зајмове. У склопу поменутог објекта био је један двособан стан укупне површине 81,54 m² и један једнособан стан површине 41,58 m². Обавеза црквеног одбора била је да запали кандило и да се брине о гробници Лалошевића у Доњем граду, те да одржава помене Јелисавети и Јовану Лалошевићу на Задушнице. Црквена општина Осијек продала је земљу из ове задужбине и од новца који је добила, 28. новембра 1961. године плаћени су зидарски радови на Српско-православној капели у Горњем граду. Почетком 60-их година 20. века комунистичка власт одузима објекат црквеној општини који постаје државно власништво све до 30. септембра 2009. године, када је решењем Уреда државне управе – Службе за имовинско правне односе, враћен у власништво Српске православне црквене општине Осијек.
РАНИЈИ ПОКУШАЈИ ОСТВАРЕЊА ИДЕЈЕ СРПСКОГ ДОМА
Још крајем 19. века изродила се жеља за изградњом јединствене културне установе где ће моћи деловати и окупљати се сва српска културна, спортска и занатлијска друштва. Први спомен о пројекту Српског културног дома налазимо у записницима Српске женске добротворне задруге 1910. године, на чијој је редовној годишњој седници заснована ова идеја. Иако је таква културна институција била преко потребна, недостатак финанцијских средстава одгодио је њено остварење. Између два светска рата, сва српска и руска друштва у Осијеку објединила су се са истим циљем, а то је трајно решење питања простора који би омогућио рад свим културним и хуманитарним друштвима под једним кровом. На чело ове идеје ставила се црквена општина Осијек која је за 1.000.000,00 динара купила 1939. године зграду доњоградског хотела „Томислав“, кога је након стечаја преузела Хипотекарска банка. Бивши хотел је био смештен у једноспратници на главој доњоградској улици, између фабрике сапуна и капеле Сњежне Госпе, познат по свом пређашњем називу „Хотел Тачковић“. Зграда је током наредне године обновљена и преуређена према нацрту Владоја Аксмановића, за шта је црквена општина издвојила додатних 930.545,95 динара. Отворење Српског дома одржано је 22. септембра 1940. године, но радост због остварења деценијама дуге тежње, није дуго трајала. Одмах на почетку Другог светског рата, 20. маја 1941. године власт Независне Државе Хрватске донела је забрану о деловању српских и жидовских друштава, па је тако и Српски културни дом након што је претходно опљачкан, предан на кориштење осјечким Немцима, који тамо оснивају своју организацију Културбунд. Током војног напада на Осијек 14. јуна 1944. године савезнички британски авиони погодили су и срушили велики део стамбених објеката у Доњем граду. Између осталих зграда, том приликом погођена је и потпуно порушена и зграда Српског дома. По завршетку ратних страдања, нова комунистичка власт у социјалистичкој Југославији одузима земљиште на ком се налазио Српски дом, простор чисти од рушевина и на том месту подиже вишеспратну стамбену зграду, која у том облику постоји и данас. Сплетом разних историјских околности првобитно изграђена зграда и земљиште никада нису враћени Српској православној црквеној општини Осијек.
(Ауторски текст: Архијерејски намесник, протојереј Александар Ђурановић)
25. мај 2024.
ДАН ЗАЈЕДНИЧКОГ ВЕЋА ОПШТИНА
Сада већ давне 1997. године, 23. маја основано је Заједничко веће општина у Вуковару. Данас, 27 година после, обележен је тај дан свечаном седницом која се одржала у боровском Дому културе.
Почетком седнице присутнима обратили су се председник ЗВО Дејан Дракулић, саборска заступница Драгана Јецков, представник СНВ Борис Милошевић, директор Уреда за људска права и права националних мањина Владе РХ Ален Тахири, те изасланик председника Владе РС Предраг Рајић.
Уручена су признања и благодарнице заслужним институцијама и појединцима. У културно-уметничком делу програма наступили су чланови Музичко-театарске организације.
У име ВСНМ ОБЖ присутни били председник З. Милошевић и секретар Д. Јеличић.
Фото: Душан Латас
24. мај 2024.
Дан ослобођења Осијека
14.04.2024. обиљежена је 79. годишњица ослобођења Града Осијека у 2. светском рату.
Комеморацијом и полагањем венаца на спомен обележју ослободиоцима Осијека у перивоју Краља Томислава обележена је 79. годишњица ослобођења Осијека у 2. светском рату од нацистичке окупације. Тог 14. априла 1945. године, јединице Народно-ослободилачке војске Југославије и Црвене армије ушле су у Осијек и наставиле са завршним операцијама за ослобођење читаве територије државе Југославије.
Комеморацију и полагање венаца организовали су чланови УАБА Осијек на челу са председницом Сунчицом Мандић, која је у име организатора поздравила присутне и подсетила да су антифашистичке вредности уграђене у темеље Републике Хрватске. Присутнима се обратио и потпредседник САБХ Лазо Ђокић, честитао Дан ослобођења, те подсетио да се и данас требамо присећати тадашњих бораца за слободу. У име Града Осијека присутнима се обратио његов представник Јосип Јукић.
Венце су положиле делегације Осјечко-барањске жупаније (заменик жупана Радомир Чварковић), Града Осијека, УАБА Града Осијека, УАБА Бели Манастир, УАБА Трпиња, УАБА Вуковарско-сријемске жупаније, ГО СДП Града Осијека.
Испред српске заједнице венце су положили у име СДСС саборска заступница и кандидаткиња за Сабор РХ Драгана Јецков и њен замемик као кандидата уједно начелник Општине Ердут Југослав Весић, затим делегација ВСНМ Града Осијека предвођена председником Давидом Бркићем и у име ВСНМ Осјечко-барањске жупаније секретар Дејан Јеличић.
Песник Миленко Васиљевић Чико прочитао је неколико песама великог хрватског песника Јуре Каштелана.
16. април 2024.
Потписани уговори о
капиталним улагањима ЗВО у ОБЖ
Српски културни центар у Белом Манастиру био је домаћин веома важном догађају:
потписивању уговора о капиталним улагањима Заједничког већа општина за подручје Осјечко-барањске жупаније.
У име ЗВО уговоре потписао је председник Дејан Дракулић са представницима општина Ердут, Јагодњак и Шодоловци, те ВСНМ Општине Дарда, ВСНМ Града Белог Манастира, ВСНМ Поповац и ВСНМ Осјечко-барањске жупаније. Састанку такођер присуствовала и чланица Савета ЗВО Драгана Јецков.
5. април 2024.
Посета већника Новом Саду
Већници ВСНМ ОБЖ и других српских мањинских већа из ОБЖ, организовано су посетили Нови Сад. Посета је организована српским националним институцијама у култури наше матичне државе Србије, Матици српској и Музеју Војводине.
Музеј Војводине изашао нам је у сусрет отворивши своја врата само за нас, иако не ради понедељком, на чему им велико хвала. Виша кустосица Слађана Велендечић, дочекала нас је, зажелела добродошлицу и провела нас кроз цео Музеј показавши нам притом богату музејску поставку.
Потом, примљени смо у Матици српској, а дочекао нас је њен генерални секретар др. сц. Милан Мицић. Он нас је упознао са историјатом Матице и провео нас кроз зграду њеног седишта, те нам је послужено освежење.
Председник ВСНМ ОБЖ Зоран Милошевић, у име Већа, уручио је пригодне поклоне домаћинима.
За групу је био организован ручак, а посету смо завршили разгледањем Петроварадинске тврђаве.
Ова посета је наставак успостављања дубљих веза и сарадње са матичном државом, њених националних институција културе и обилазак важних српских националних споменика и институција. Ове активности започели смо прошле године посетом Београду, наставили ове посетом Новом Саду, а надамо се наставку оваквих посета и у будућности.
Хвала домаћинима у Матици српској и Музеју Војводине на свему.
2. април 2024.
6. седница 6. сазива ВСНМ ОБЖ
12. марта одржана је 6. седница 6. сазива ВСНМ ОБЖ у сали Црквеног дома у Осијеку. Председник Зоран Милошевић по отварању седнице утврдио да постоји кворум, присутно 16 од 25 већника, а потом су усвојени записник са прошле седнице и извештај о раду између ње и данашње.
Надаље, председник је известио већнике о одржаним седницама Координације националних мањина ОБЖ и Савјета за националне мањине ОБЖ одржане 29.2.2024.. На седницама дискутовало се о начину обележавања Дана националних мањина ОБЖ који ове године пада у суботу, 25.5.2024., а одржат ће се на Тргу Анте Старчевића. Тада, у преподневним часовима представит ће се све националне мањине ОБЖ (словачка, мађарска, немачка, албанска, ромска, македонска, словеначка, црногорска, бошњачка и српска). Наша заједница представит ће се наступом фолклорног ансамбла и два штанда удруга са понудом старих јела и ручних радова.
Секретар Д. Јеличић упознао је већнике са наставком сарадње Већа са српским институцијама у Мађарској и матичној држави Србији, као и планираним активностима посете већника националним институцијама.
13. март 2024.
СРПСКО НАРОДНО ВИЈЕЋЕ
Одржана седница Председништва и Скупштина
9. марта 2024. у простору Српске православне опште гимназије Кантакузина Катарина Бранковић у Загребу, одржана је 6. седница Председништва СНВ на којој је усвојен записник са 5. седнице шестог сазива Председништва и план рада Скупштине СНВ. Седници присуствовао и председник ВСНМ ОБЖ Зоран Милошевић.
Скупштина СНВ одржала се потом у великој дворани ове гимназије. Иста је усвојила Извештај о раду и Финанцијски извештај за 2023. годину. Након тога прихваћени су и усвојени План рада и Финанцијски план за 2024. годину.
Скупштином је председала заменица председника СНВ Драгана Јецков. Присутне је поздравио председник СНВ Милорад Пуповац, а након тога је генерални секретар СНВ Саша Милошевић, упознао присутне делегате са радом у 2023. и изнео План рада СНВ за 2024.
Гости Скупштине били су администратор Митрополије загребачко-љубљанске, Епископ буеносајрески и јужноцентралноамерички Кирило, помоћница министра у Влади Републике Србије Сања Лакић, председник ЗВО Дејан Дракулић, председник Уреда за људска права националних мањина Ален Тахири, потпредседник Савјета за навионалне мањине Милан Вукелић и други.
Поред председника Зорана Милошевића у име ВСНМ ОБЖ седници су присуствовали делегати Скупштине СНВ Даница Болић, Радомир Чварковић и Драган Тодић.
10. март 2024.
Седница Координације и Савјета за националне мањине
Осјечко-барањске жупаније
29. фебруара одржана је седница Координације националних мањина ОБЖ и Савјета за националне мањине ОБЖ.
Седницу Координације сазвала је председницаАна Канђера Легчевић с циљем усаглашавања заједничког ставасвих мањинских већа и представника мањина о начину обележавања Дана националних мањина ОБЖ.
Седницу Савјета сазвао је председник, уједно заменик жупана Јосип Милетић. На овом делу седнице одлучено је да ће се ове године Дан националних мањина обележити представљањем гастрономске понуде, ручних радова и наступом фолклорних група националних мањина. Уз то усаглашене су неке техничке појединости везане за рад мањинских већа и њихових представника.
Дан националних мањина ОБЖ, установљен одлуком Скупштине ОБЖ из 2018. године да се слави задње суботе у месецу мају, ове године обележава се у суботу, 25. маја 2024.
Седници присуствовали председници мањинских већа Ана Канђера Легчевић словачког, Ениса Кифер немачког, Оливер Матијевић мађарског, Бранко Петровић ромског и Зоран Милошевић српског, те Синиша Поповић као представник црногорске и Џемал Братић као представник бошњачке националне мањине у ОБЖ. Такођер, присутни су били представници управних одјела Жупаније и већници-чланови Савјета за националне мањине ОБЖ.
2. март 2024.